15 či 10 rokov dozadu nepoviem.
Ale v 87mom takto dobrodružne kupovať skladačku, tak fakt neviem. Ženil som sa v 79tom a svokor so svokrou na záhradu jazdili na skladačkách, ktoré mali už pár dní. Takže som im chodil pre duše či pneu a že by mali len Ukrainy , to mi hlava neberie. Ja som si od strednej školy jazdil na červenom Favorite s prehadzovačom a plnou výbavou, samozrejme z Mickiewiczovej. A nepamätám si, že by som ho kupoval nejako špeciálne, je fakt, že stál nejakých 7 kilov. Kto birgádoval, ten mal.
Počkám na ďalší diel, ako nevedel v 88 zohnať foťák na Poštovej a pobavíme sa o Flexaretoch.
Karol Máj
Karol Máj
Autor pise fakty.Neviem kto ti kupil ten Favorit, lebo ten bol iba po znamosti, alebo cakat uz od polnoci lebo ich prislo iba par(bol nedostatkovejsi ako skladacka) a polovica isla pre znamych pracujucich v predajni bicyklov.Ak si nebol prvy nebola zaruka ze kupis.
V predajni boli vzdy bicykle znacky Ukrajina.Boli dobre asi pol roka, potom sa kazilo vsetko.Hlavne boli slabe kolesa a teda skoro prisli osmicky,stred sa opotreboval,pedale odisli.Autor blogu ich chvali,asi bicykel znacky Ukrajina nikdy nemal.
Podobne to bolo s automatickymi prackami(obycajne vrtulove boli vzdy),televizory boli okrem ciernobielych iba ruske Rubiny kde farby prelinali jedna do druhej a kazili sa,nase sa dali zohnat podobne ako bicykle.
Ziadane auta ako Lada boli za uplatok ci po znamosti alebo poradovnik, potom cakat 3 roky a viac.|A vlastne vsetko dobre bolo na predaj podobnym sposobom.Na pultoch bolo co nikto nechcel.
Karol Maj mal zrejme znamosti.Ano, ak bol niekto masiar,zeleninar,murar,vodar,automechanik ci veduci v Autoservise,Mototechne,Stavebninach, tak na revanz mal vsetko po znamosti.
Alebo sa dalo aj za uplatok.Tam ma korene nase druhe miesto na svete v korupcii.
Autor clanku mal aj to stastie ze byval v Bratislave.Bratislava a hlavne Praha boli lepsie zasobene.
Takze dostal skladacku ako osemnasty.Veduca a predavacky uz dodali skladacky vsetkym znamym.
Ja som v Martine roku 1984 ako druhy dostal poslednu skladacku.Cakal som uz od vecera predchadzajuceho dna.
Este bola jedna moznost.Niekto prisiel a dostal skladacku, Favorit ci iny nedostatkovy tovar .Lebo mal stastie ze ich prislo viac a nahodou sa dostal do predajne v pravy cas.
treton
V r. 1974 kúpili rodičia Zanussi práčku bez čakania. Rpzprávali “príbeh” z obchodu, kde mali 3 druhy automatických práčiek, Zanussi za 8 tis., Gorenie stálo cca 7 tis. a Tatramatka cca 6 tisíc. Radili sa s predavačkou, ktorú by doporučila, ktorá je asi najlepšia. Jej odpoveď bola naozaj diplomatická - asi tá najdrahšia bude asi aj najlepšia. Vraj sa dobre predávajú a nemali na ne ešte žiadne reklamácie. Podotýkam, že to nebolo v Bratislave a Zanussi im slúžila 27 rokov. Bloger to už preháňa, alebo sa nevie presne zorientovať v minulom čase. Čo si pamätám, mali sme celkom slušne vybavenú domácnosť elektrospotrebičmi, mali sme celá rodina bicykle /nie ukrajiny/ a moji rodičia nemali žiadne z povolaní, ktoré spomína diskutujúci treton. Naopak, robili v zamestnaní, z ktorého si nemohli “len tak odskočiť”
1071311
Platy v komunizme boli podla tried R a T
Ked tu diskutujete o komunistickych platoch a davate neake sumy, ak davate konkretne cisla, tak dajte najprv platovu triedu, aku ste mali pridelenu.
V komunizme boli VSETCI plateni podla CELOSTATNYCH PLATOVYCH TRIED, kam boli zaradeni VSETCI ZAMESTNANCI, ved bol vlastne jeden zamestnavatel, stat. Vynimkou boli druzstva, tam to presne nepoznam, aj ked viem, ze dedo a stara mama v JRD zarabali velmi malo.
Existovali 2 Platove Kategorie (pouzijem skratku PK). 1 PK bola robotnicka, oznacovala sa R, tu mali robotnici, 2 PK bola technicka, tu mala administrativa hovorovo ,,uradnici", ta sa oznacovala velkym T.
Robotnicka PK sa rozdelovala este na 2 skupiny: 1. na lahky priemysel a 2. skupina tazky priemysel, kde boli vyssie hodinove sadzby asi o 1 Kcs/hod. ako v lahkom priemysle.
PK - robosi (to som bol i ja) mala 5 plat. tried R-4 az R-8 v lahkom, a 6 plat. tried R-4 az R-9.
A tieto plat. triedy je kluc k vyske miezd v komunizme. Ostatne su iba bolsevicke kecy !!!
Teraz dam HODINOVE mzdy v tazkom priemysle (vyssie sadzby) kde som robil v triedach R :
R-4 = 5,10; R-5 = 6,40; R-6 = 7,90; R-7 =9,60; R-8 =12,4; R-9 = 14,10./hod.
Tieto R triedy sa pridelovali podla dlzky praxe, zacinalo sa z R-4, potom podla rokov ti MOHLI zvysit, ale nemuseli.
PRIEMERNA plat. trieda v R bola R-7 !!!
R-8 sa v lahkom priemysle vyskytovala iba vynimocne, asi 1 z 20-30 robot., V tazkom asi 1 z 10 rob. a R-9 iba 1 z 20 (iba predaci a to nie kazdy).
K tomu boli este cca. 20% premie, ale dan bola 20% (nad 25 rokov bezdetny 25%), to sa nuluje,
cize priemerna hod. mzda robotnika v komunizme bola 9,-Kcs/hod. !!! (30,-centov na hodinu !!!) A tieto mzdy platili co ja osobne pamatam od roku 1973 (asi aj skor) do r. 1989, za ten cas sa nezvysila hod. sadzba ani o halier !!! - s tymto sa komunisti nikde nechvalia, ze za 20 rokov nezvysili plat ani o halier, ale ceny rastli , najma masa, o 50% !!!!!!!
zhrnute:
Priemerna mzda robotnika na Sk za komunizmu bola cca 9-10,-Kcs/hodinu !! x pocet hodin v mesiaci cca 176 hodin = 1760,- netto, kedze sme premie a dan vynulovali !!!!
V kat. T tech. hosp pracovnikov boli pevne masacne sadzby a T bolo myslim od T-7 po T-17, viem ze T-10, co bola priemerna T bolo cca 2 200,-Kcs.
ruski okupanti 1968 SR+2014 UA
Takže som napísal, že som v čistom pod 3500 nešiel. A overil som si to, na 3500 v čistom som musel zarobiť cca 3900 v hrubom.
Za platovú triedu som dostal cca 10 korún. Hodinová mzda ale bola okolo 15 kčs. Tých + 5 korún pozostávali z výkonnostej odmeny, stabilizačného príspevku, a cca príplatok 2,00 kčs/h za prácu v prašnom prostredí.
Zvykol som pomerne veľa nadčasovať a mával som zhruba 220 odpracovaných hodín. 220 x 15 = 3300
Pri cca 40-45 hod. nadčasov mi ešte pribudlo cca 150-180 korún príplatkov za nadčasy. Chodil som na týždňovky a k platu mi ešte pribudlo ďalších asi 500 korún odlučného (25 korún/deň).
Nie je pravda, že daň bola 20%. Pri 4000-ovom plate bola daň 370 korún. Ak bol slobodný, tak sa daň zvyšovala o 60% a zvýšená daň pri uvedenom plate predstavovala 592 korún. To zďaleka nie je 20%.
Tu je daňová tabuľka na mzdy z tých čias:
https://www.slov-lex.sk/pravne...
Tu je ešte jedna tabuľka (len pre zaujímavoť) o mzdách v roku 1988:
https://www.penize.cz/mzda-a-p...!
"Nabuduce napises, ze si robol 25 hodin denne )))"
Denne nie. Ale raz sa stalo, že pracovný deň som začal ráno v piatok o 6-tej a ukončil som ho v sobotu ráno o 8-ej. Tenkrát s kolegom, v jednom prípade šestnástky (inak sa robievali max. len dvanastky). Kolega sa však na nočnú nedostavil.
S pozdravom, čitateľ s nickom Alexandrovec.
Alexandrovec
Ale v &7 mas: ked si nevyzivoval ziadnu, alebo si vyzivoval iba 1 osoby, tak sa dan zvysuje o 60%. Tu tvorila dan asi 15%. To znamena, ze aj ked si bol zenaty, dan bola +60 %, az ked si mal dieta, platil si zaklad.
Ale aj tak, ak si mal dan ,,iba" 15%, aj tak si sa nedopracoval z 8,-Kcs/hod na 3 500,-kcs mesacne. To si musel mat skoro o 100% viac hodin, ako je prac. cas.
v tych prim. mzdach mi samozrejme chybaju platy v robotnikov v priemysle a sluzbach. Inak v Cechach mali vyssie platy, davali im tam vyssie triedy.
Cize dan bola od 8% do 14 % z hrubeho prijmu.
zaucinkoval spomienkvy optimizmus
1071311,
S tou prackou Zanussi. Ale kolko x bola opravovana? lebo ajk si pral iba pre 3 clennu rodinu, lozisko na pracom bubny nevydrzalo viac ako 10 rokov. Proste lozisko. Ja som mal od 87 IT Candy, ta vydrzala skoro 20 rokov ale menil som loziska a to je dobra fuska.
Rozdiel medzi Zanussi ,Philko,...zapadnymi a Tatramatkou bol v pracom bubni, kym zapadne boli PVC, Tatramat mala kovovy bubon a ten za cca.6 rokov prehrdzavel. ked si ho vyvaril, uz to nebolo vycentrovane . Inak ceny mas spravne.
treton, citujem Ta
Ja som tiez robil v masopriemysle v Raci (zrejme i on) a viem, ako to tam fungovalo. Raz som to tu uz aj opisal(pod inym nickom, kedze ten mi zrusili).
Napis mu, nech nam nieco napise, co to znamena ,,saira". A potom pochopite vsetci.
Nakoniec sa mi podarilo kúpiť aspoň premiéra... čo bola vlastne akási civilnejšia verzia favorita.
Ale ako šrácovi mi 70 rokoch otec ķúpil po známosti favorita za cca 1300 v dedinskom miešanom tovare... na dedine nebol o draheho favorita až taký 3veĺký záujem.
Tatramatka bola tiež úzky profil. V panelákoch bolo aj cez viac poschodí počuť kto ju už má... vrtuĺové prali potichšie.
Ved to je prave to
Podobne famy su dnes o uplatkoch lekarom, trenerom. Apod..
Netvrdim ze niesu uplatni lekari ale ludia casstokrat rovno siahnu po uplatku bez toho aby najprv vyskusali vsetky legalne moznosti.
karol maj,
Favorit