Kam z Bratislavy za prírodou - za jarnými kvetinami

Autor: Leonard Malacký | 7.6.2020 o 11:23 | (upravené 12.6.2020 o 22:15) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  326x

Jar je obdobím v Bielych Karpatoch, keď nielen stromy rozkvitnú do biela ale aj rozsiahle lúčne chrbáty sa pokryjú pestrofarebnými kvetmi. Dokonca sú lokality s kvetmi, ktoré sa v strednej Európe nikde inde nevyskytujú.

Celé jarné obdobie od apríla do konca júna je čas keď kvitnú lúčne kvetiny na svahoch Bielych Karpát. V tomto období sa samozrejme kvetena mení. Niektoré kvety obľubujú chladné počasie rozkvitajú skôr a iné v neskoršom teplejšom období. Pre neodborníkov je jedno, kedy sem v tomto čase prídu. Vždy je na čo pozerať, objavovať.

Kde hľadať lokality s najväčším výskytom kvetov najlepšie prezrádzajú mapy chránených území? Je ich viac a jedna z nich je dokonca národnou prírodnou rezerváciou. Mená ako Záhrady alebo Porážky sú pre milovníkov kveteny pojmami a vyhľadávanými lokalitami.

Túlanie po lúkach si vyžaduje trochu námahy. Na námahu sa však v tomto prostredí zabúda.

Pozornosť návštevníkov už patrí kvetinám. Je ich tu nespočetne veľa. Na ich objavovanie nie je potrebný odborník. Každý si hľadá tie svoje najkrajšie. Aj ja som si ako laik zopár názvov tipol. Verím, že správne.

Táto nádhera lúčnych kvetín netrvá večne. Koncom júna prídu kosci a behom dňa je lúka zabalená v baloch. Baly zanesú kravičkám a tie z nich urobia pravé bylinkové mliečko s arómou orchideí. Neveríte? Príďte ochutnať.

Táto krajina nie je zaujímavá len kvetinami. Je to kraj, po ktorom sa dá blúdiť celý deň a stále je čo pozerať, Neustále meniaca sa krajina lúčnych chrbátov, ďalekých výhľadov.

Málo navštevované miesta Bielych Karpát pritom doslova na dosah. Nenáročné pre rodiny s deťmi, pre málo zdatných alebo postarších. Veľa ľahko dostupných prístupových miest. Len si treba vybrať 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pravidlá sa menia od stredy, pozrite si prehľad zmien

Bude sa dať chodiť do prírody? Kde bude nutný respirátor?


Už ste čítali?