reklama

Za čarom tatranských štítov pod Jastrabiu vežu

Jastrabia veža je krásavica. Vybrať sa na Brnčalku za Jastrabou vežou stáva čoraz viac obľúbenejšou voľbou. Chata na Zelenom plese je schovaná v určite najdramatickejšom závere z prístupných tatranských dolín..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chata pri Zelenom plese, ktorej zostal zľudovelý názov Brnčalka patrila kedysi predovšetkým horolezcami a zdatnými turistami. Príčinou bola dlhá prístupová trasa. Neskrátila sa. Aj teraz tá najľahšia je uvádzaná v turistických sprievodcoch 3 hodiny. Tie cez Veľkú Svišťovku alebo od Bieleho plesa sú buď dlhšie alebo náročnejšie.

Pre väčšinu návštevníkov je východzím miestom Biela voda. Nachádza sa na hlavnej ceste vedúcej z Tatranskej Lomnice do ždiaru, kúsok za Tatranskými Matliarmi. Je to vlastne parkovisko pri vyústení lesnej cesty vedúcej k Brnčalke. V letných dňoch parkovisko nestačí svojou kapacitou a celá hlavná cesta je lemovaná parkujúcimi autami. Je tu zástavka autobusov. Je tu živo aj v nočných hodinách. O "nočný ruch" sa starajú predovšetkým horolezci, ktorí sem prichádzajú alebo sa vracajú z výstupov. Aj na ceste na Brnčalovú chatu nie je problém stretnúť niekoho uprostred noci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajinársky veľmi hodnotný je začiatok v Tatranských Matliaroch. Úzky chodníček prechádza cez mladý les s výhľadmi na kopce, ktoré bude treba obísť. 

Chodník z Tatranských Matliarov
Chodník z Tatranských Matliarov (zdroj: Leonard Malacký)

Chodníček z Tatranských Matliarov vyústi do širokej lesnej cesta, ktorá hlavnou diaľnicou zaplnenou návštevníkmi idúcich od Bielej vody. Tu už stretáte všetky kategórie. Od dôchodcov utierajúcich si pot, rodičov s ratolesťami od najútlejšieho veku až po športovo založených, pre ktorých je cesta na chatu len nevyhnutným zlom pred ich náročnými výstupmi.

Každý si hore nesie čo si narobil
Každý si hore nesie čo si narobil (zdroj: Leonard Malacký)

Dlhá, pre mnohých cesta nemajúca konca. Určite najlepší liek je rýchla chôdza s cieľom skrátiť čas. Na to však treba mať predovšetkým kondíciu. Vyslobodením sú začínajúce úseky s výhľadmi na okolité vrcholy. V letnom období sú to kvety, ktoré znásobujú krásu prostredia. Fialová dominuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Prvé pohľady na Belianske Tatry
Prvé pohľady na Belianske Tatry (zdroj: Leonard Malacký)

Po "nekonečnom" šliapaní cesta naberá smer do záveru doliny. Les redne, stúpanie nie je vôbec náročné. Objavujú sa mohutné tatranské štíty v plnej kráse.

V týchto miestach dlhý chodník prestáva byť "dlhý"
V týchto miestach dlhý chodník prestáva byť "dlhý" (zdroj: Leonard Malacký)

Stromy pomaly rednú a zostáva kosodrevina. V zákrutách chodníka sa objavuje chata. Zdá sa akoby na dosah. Skutočne to netrvá už veľa času a pred vami je Zelené pleso obklopené tatranskými velikánmi.

Tu už prechádzajú všetky bolesti a zabúda sa na vynaloženú námahu.
Tu už prechádzajú všetky bolesti a zabúda sa na vynaloženú námahu. (zdroj: Leonard Malacký)

Zelené pleso sa objaví keď už ste tesne pri chate. Tu sa každý zastaví a rozhliadne sa po panoráme záveru doliny. Týmto pohľadom sa nedá odolať. Tí unavení zamieria do chaty na občerstvenie a zasýtenie. Výber je slušný, obsluha zvyknutá na nápor návštevníkov. Dobre zorganizované objednávanie, výdaj a odkladanie použitých pohárov a riadu. Sýte, neoklamané jedlá hodnotne dodajú silu k výstupom alebo k schádzaniu dolu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na chate nebola slovenčina v prevahe. Bolo počuť tradične češtinu, poľštinu a prekvapujúco veľa maďarčiny. A neboli to len výletníci. Na prekvapenie po maďarsky rozprávalo veľa mladých ľudí slušne vybavených pre horský beh. 

V dennej špičke sa čaká v dlhých radoch nielen na pitie, či toaletu ale aj na miesto pri stole.
V dennej špičke sa čaká v dlhých radoch nielen na pitie, či toaletu ale aj na miesto pri stole.  (zdroj: Leonard Malacký)

Chata býva často základňou športových aktivít rôznych podujatí a pretekov. Tento víkend to bol horský beh Tatranská Šelma ULTRA 2019. Trasa vedená od Troch studničiek po tatranskej magistrále až do Ždiaru do Belianskych Tatier. Vzdialenosť 50 km pri prevýšení cez 3000 m Na Brnčalke bol kontrolný bod s občerstvením. V rovnakom termíne sa konali preteky v boulderingu, čo je lezenie bez istenia na malých náročných stienkach. Celý týždeň bola chata beznádejne obsadená. Konal sa horolezecký týždeň JAMES..Stretajú sa tu športovo založený členovia oddielov z celej strednej Európy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od chaty je možný obľúbený výstup na Jahňací štít. Je to posledný vrchol v hrebeni Vysoký Tatier. Poskytuje kruhový výhľad na štíty v hrebeni Vysokých Tatier s výškou nad 2600 m. Väčšia časť panorámy je pohľad do diaľok o Poľska, cez známe Pieniny, Levočské vrchy, v diaľke Čergov, východnú časť rozložitého Slovenského Rudohoria so Slovenským rajom. V kotlinách sú to mestá (Poprad. Kežmarok) a množstvo väčších či menších obci roztrúsených doslova ako na mape.

Aby návšteva chaty nebol len nudný výstup a zostup od parkoviska na Bielom Potoku je vhodné robiť prechody. Veľmi zaujímavá je kombinácia vyvezenia sa lanovkou na Skalnaté pleso. Získa sa pre mnohých prepotrebná výška. Od Skalnatého plesa po krátkom stúpaní je chodník vedený takmer po vrstevnici. Dostáva sa na Veľkú Svišťovku, kde sa otvorí pohľad do doliny Zeleného plesa. Nasleduje strmý zostup vedený serpentínami.

Ďalšou možnosťou je prechod k Bielemu plesu. Tam je viacero možností. Zísť na parkovisko k Bielej vode. Teraz je chodník čiastočne uzatvorený kvôli lesnej kalamite. Je nahradený obchádzkovou trasou, Iná možnosť je prechod cez k chate Plesnivec alebo cez Kopské a Široké sedlo do Ždiaru. Hlavne cesta cez Kopské sedlo je krajinársky hodnotná. . 

Zelené pleso je si svoje miesto asi ani lepšie nemohlo nájsť. Dookola obklopené štítmi z troch strán. Vôbec nevadí, že sem skoro pól roka nesvieti slnko. Nie je to ani žiadne malé jazierko. Vrcholy zrkadliace sa na hladine vytvárajú neobyčajné čaro.

Pohľad cez hladinu Zeleného plesa
Pohľad cez hladinu Zeleného plesa (zdroj: Leonard Malacký)

Chodník umožňuje prechádzku okolo plesa. Dá sa tu stráviť aj niekoľko hodín. Hlavne ak čakáte kedy sa ten-ktorý vrcholy odhalí z oblakov.

Hladina plesa pod mohutnou skalnou stenou
Hladina plesa pod mohutnou skalnou stenou (zdroj: Leonard Malacký)

Chvíle čakania nie sú vôbec premárnené. Kvety všade navôkol premiešané kosodrevinou ponúkajú nekonečne veľa pohľadov, námetov na fotografovanie alebo len tak na rozjímanie.

Letná kvetena okolo plesa
Letná kvetena okolo plesa (zdroj: Leonard Malacký)

Oblačnosť sa stará o meniacu atmosféru. Keď stúpa postupne odhaľuje okolité štíty. Každý moment je iný. Doslova raj pre fotografa.

Kvetiny a hory patria k sebe
Kvetiny a hory patria k sebe (zdroj: Leonard Malacký)

Ak oblačnosť dovolí objavia sa štíty. Zbytky oblačnosti akoby patrili k vrcholom štítov, dotvárali čaro prostredia.

Severná stena Malého Kežmarského štítu ponúka aj tie najnáročnejšie cesty pre horolezcov.. Pohľad do steny je skutočne fascinujúci. Štít s takmer kolmou stenou je dominantou doliny. 

Severná stena Malého Kežmarského štítu kam sa odvážia len tí najzdatnejší
Severná stena Malého Kežmarského štítu kam sa odvážia len tí najzdatnejší (zdroj: Leonard Malacký)
Dramatičnosť Veľkej Zmrzlej doliny stupňuje pochmúrna oblačnosť
Dramatičnosť Veľkej Zmrzlej doliny stupňuje pochmúrna oblačnosť (zdroj: Leonard Malacký)
Kráľovná určite nie len záveru doliny - Jastrabia veža
Kráľovná určite nie len záveru doliny - Jastrabia veža (zdroj: Leonard Malacký)

Krásavicou, za ktorou sem chodia mnohí je Jastrabia veža. Pohľad od plesa alebo od chaty patrí k tým, ktoré sa opakujú v médiách, knihách alebo propagačných materiáloch. Pre tú krásku sa sem oplatí vracať.

Strážca výletníkov, turistov, horolezcov a vlastne všetkých, ktorí nabrali sily a viedli svoje kroky na tieto miesta
Strážca výletníkov, turistov, horolezcov a vlastne všetkých, ktorí nabrali sily a viedli svoje kroky na tieto miesta (zdroj: Leonard Malacký)

Návrat domov, ktoroukoľvek cestou či chodníčkom je už pod ochranou. Určite každý odchádza s myšlienkou - "Raz sa sem určite vrátim."

Leonard Malacký

Leonard Malacký

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  119x

Vo svete okolo nás je toľko zaujímavých vecí. Stačí len si ich všimnúť a porozmýšlať nad nimi. Svet sa stane krajší. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu