Kam z Bratislavy za technickými pamiatkami - v objatí pary

Autor: Leonard Malacký | 10.4.2019 o 11:27 | (upravené 11.4.2019 o 22:33) Karma článku: 1,48 | Prečítané:  580x

Parné rušne v čase IT-technológií sú čím ďalej väčšou atrakciou naprieč generáciami. Vidieť zakúrený, syčiaci mohutný stroj, ktorý sa naviac pohybuje zvýši tep nielen chalanom či tým postarším pamätajúcim časy dávno minulé.

 

 

Otvorenie sezóny patrilo parným rušňom. Dávno odkladaná návšteva "VÝTOPNY" (HEIZHAUS) v Strasshofe vzdialenom necelých 60 km z Bratislavy sa stala skutočnosťou. Zaplnené ulice v okolí nenápadného vstupu na okraji zástavby rodinných domov prezrádzali, že je to to správne miesto. Navigovanie uľahčili aj tabule s nápisom "Eisenbahnmuseum". Že je to to správne miesto potvrdil dávno nepočutý zvuk píšťaly jedného z rušňov. Tep srdca mohol začať stúpať.

Železničné múzeum tvorí rozsiahly areál s budovou depa koľajiskami a priestormi pre "záhradné" železničky a ďalšie atrakcie. Srdcom areálu je objekt depa s koľajiskom, kde boli sústredené najväčšie atrakcie - zakúrené parné rušne.

  Na zvezenie parným rušňom sa čakalo v rade. Dalo sa vyberať. Kto má čo rád. 

V objekte depa boli ukryté stroje určené na rekonštrukciu alebo drobnú údržbu. Boli tu aj funkčné elektrické lokomotívy z čias začiatkov elektrifikácie.

 

Túlanie areálom plnom rušňov sa nezaobišlo návštevou točne, kde boli odložené parné rušne čakajúce na rekonštrukciu.

No neboli to len parné rušne. Bolo treba uskakovať staruškým motoráčkom.

Pre tých, kto majú radi nedávnu históriu sa našlo tiež zopár exemplárov.

Bolo toho dosť čo sa dalo vidieť. Nielen pre tých malých to boli príťažlivé atrakcie spestrujúce túlanie medzi rušňami. Boli si treba dávať pozor. Koľajničky železničky boli naťahané pozdĺž areálu. Takáto jazda bola veľmi atraktívna.

Modelové železnice sú zastúpené v hojnom počte. Od "záhradných/ pod holým nebom cez modelové koľajiská rôznych rozchodov. Len pred chalanmi netreba pripomenúť, že by to mohli mať aj doma. 

Návštevníkov veľmi zaujalo bagrovisko s funkčnými na diaľku riadenými bagrami, stavebnými mechanizmami a autami.

Na jednu návštevu toho bolo veľa. V poobedných hodinách sa koľajiská vyprázdnili a väčšina unavených návštevníkov vysedávala pri obede. Je asi lepšie prísť neskôr, keď už pominie počiatočný nápor. Väčšina atrakcií je už v tom čase ľahko dostupná, pre fotenie sa otvára viac priestoru.

Podobné otvorenie sezóny je v Železničnom múzeu v Bratislave v sobotu 13.4. Múzeum sa nachádza v depe na Rendézy medzi Račou a Vajnormi. Súčasťou otvorenia bude aj jazda parného vlaku po Bratislave. Nezaváhajte a zoberte svojich malých. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Nech si spravia referendum

Životnosť pravdy momentálne neprekračuje horizont niekoľkých dní.


Už ste čítali?