Ako prežiť slnečný deň v Tatrách na Téryho chate

Autor: Leonard Malacký | 26.3.2019 o 22:10 | (upravené 16.1.2021 o 21:13) Karma článku: 1,16 | Prečítané:  435x

Mnohí sú presvedčení, že pešia turistika nemá v zime vo Vysokých Tatrách miesto. Opak je pravdou. Neveríte?

Predpoveď ideálneho počasia na minulú sobotu bol signálom zbaliť si potrebné vybavenie a vydať sa za neobyčajným dňom do Vysokých Tatier. Voľba bola jednoduchá. Cieľom bola Téryho chata s krásnou panorámou záveru Malej Studenej doliny. Plné parkovisko v Starom Smokovci už pred ôsmou prezrádzalo, že v dolinách bude rušno. Boli to však tí, čo sa vydali na svoje trasy omnoho skôr. Ich cieľom boli vrcholy a sedlá. Tí, ktorí sa rozhodli pre prvú pozemnú lanovku na Hrebienok ešte len začali prichádzať. Lanovka sa aj tak zaplnila. Väčšina peších a časť skialpinistov rôznych kategórií. Na Hrebienku kvalita a ambície návštevníkov vytvorila zástup, ktorý sa postupne roztrhal. Na prekvapenie ujazdený sneh po noci bol zľadovatelý. Väčšina peších neváhala a obula mačky hneď od začiatku.

Na prvý pohľad prevládali mladí ľudia, u ktorých podľa vybavenia bolo jasné, že túry v zimnom období nie sú im cudzie. Potešiteľné boli mamičky s malými deťmi. Samozrejmosťou sú na chodníkoch k chatám horskí nosiči.

Prvou krátkou zastávkou je Zamkovského chata. Bol to len nápoj na doplnenie tekutín a "rýchlych cukrov".

Po krátkom zastavení a odpočinku trasa pokračuje lesom, ktorý rýchle preriedne. Objaví sa očakávaný podhľad na vysoký skalný prah s Téryho chatou.

Ľahký prechod dolinou je v zimnom období jednoduchší ako letné skackanie po kameňoch. Sneh všetko zarovná, nie je čo obchádzať. Najväčším rozdielom oproti letnému chodníku je výstup na vysoký skalný prah. Letný chodník je vedený veľkým oblúkom popod skalný prah a potom je stúpajúci po serpentínach. Zimná trasa je vedená priamo po svahu strmo hore.

Stúpanie je náročné nielen prevýšením a sklonom. Náročnosť je znásobená terénom, snehom, ktorý sa mení od teploty. Pri výstupe za slnečného dňa sa topil a prebáral. Pri návrate, keď bol svah v tieni. Sneh začal neprijemne namŕzať. Neviem si predstaviť hlavne zostup, keď sa celý svah premení na ľadovú glazúru. Aj pri prijateľných podmienkach sa veľmi osvedčilo použitie naťahovacích mačiek. Doslova ideálnych pre tento typ túr.

Po zdolaní náročného stúpania už nie je problém zdolania posledného úseku so záverečným  prevýšením k chate. Väčšina návštevníkov zvolila oddych pred chatou. Príjemná teplota, bezvetrie a predovšetkým slnečné žiarenie umožňovali vychutnávať si atmosféru hôr na skalách v okolí chaty.

Návšteva chaty bola len za krátkym občerstvením.  

Odmenou za vynaloženú námahu bola nádherná panoráma. Kruhový výhľad zľava od Prostredného hrotu cez Priečne sedlo, Širokú vežu, dominantný Ľadový štít, Baranie rohy, Pyšný a Lomnický štít.

Bol to čas, keď sa človeku nechce odísť. Klesajúce slnko a čoraz väčšia časť doliny ponorená v studenom tieni zavelili na návrat.

O kus nižšie na Hrebienku vládla jarná atmosféra. Pred cestou lanovkou to vyhral peší zostup do Smokovca.

Zimné výstupy k vysokohorským chatám majú svoje neobyčajné čaro. Pri priaznivých podmienkach sa dajú realizovať do neskorej jari.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Prvýkrát ide skutočne o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.


Už ste čítali?