Vzdelávanie SK

Autor: Leonard Malacký | 24.2.2019 o 7:58 | Karma článku: 4,64 | Prečítané:  1767x

O problémoch školstva sa nahovorí kadečo. Vraj je na úpadku. Skutočný život nás presviedča o pravom opaku. Neveríte? Spočiatku ani ja som nechcel. Udalosti okolo nás ma prinútili zmeniť názor.

Už dávnejšie som sledoval jeden zo súťažno-zábavných programov. Obľúbený moderátor pri predstavovaní súťažiacich sa spýtal celkom pohľadnej dievčiny čo študuje. Pri troche rozmýšľania si spomenula ako sa to vlastne volá, vraj manažment. Pri otázkach čo sa v škole učí si nevedela spomenúť a čo bude robiť po ukončení školy len s naivným úsmevom pokrčila ramenami. Nemala predstavu. Živo som si vedel predstaviť babky pri televíznych prijímačoch zalamujúce ruky „...ná šák hentú ani k mature namali puscit!“. Okamžite ma to priviedlo k spomienke na tvrdenie, že kedysi gymnazista mal lepšie vedomosti ako dnes vysokoškolák.

Školstvo musí produkovať predovšetkým ľudí do života. A táto dievčina je ideálny príklad.

Rada pre záujemkyne o štúdium. Neprezerajte si neustále vysvedčenia. Zbytočne opakovane preratávate priemer známok. Aj tak Vám po každé vychádza 1,0. Zostúpte do reality. Pozrite sa radšej do zrkadla a objektívne zvážte svoje možnosti. Tu nepomôže ani dvojitý make-up. Na štúdium manažmentu alebo práva nemáte vôbec predpoklady. Čo tak skúsiť napríklad biológiu. Čo ak Vás pri pitvaní myšky napadne geniálna myšlienka a bude z toho Nobelova cena! Nenapadne..., špatný nápad. Vôbec vás nečaká svetlá budúcnosť. Nielen, že sa budete musieť poctivo učiť na každú skúšku, čaká vás chodenie po firmách, presviedčanie v rukách s červeným diplomom, že niečo predsa viete. Pre nich ste premúdrelá, bez praxe a naviac ak máte charakter, tak to už vôbec nie.

Ak sa tvrdohlavo odhodláte na štúdium, pri Vašom prospechu Vás určite príjmu. Príjmu aj atraktívne vyzerajúcu spolužiačku, neustále prevracajúcu zvodné oči. Čo na tom, že z každého predmetu prechádza na skúška len vďaka nadprirodzeným silám, ktoré jej spolužiaci nie a nie za roky štúdia pochopiť. Zatiaľ čo ostatní prichádzajú na skúšky napätí, nevyspatí, ona vždy príde pokojná, usmiata. Životnú perspektívu má ideálnu. Nemusí sa strachovať, prežívať bezsenné noci kde sa zamestnať. Nie, nemajme o túto dievčinu strach. Nečaká ju podpora k nezamestnanosti. Nezostane nepovšimnutá na školu dosadenému straníckemu funkcionárovi, ktorý ako prejav lojálnosti za teplučké miesto ju doporučí do pozornosti svojmu schopnejšiemu kamarátovi, vysokopostavenému spolu straníkovi. Ako úspešná absolventka po krátkom zoznámení, preskúšaní, prejavení ochoty spolupracovať na vytýčených smelých straníckych cieľoch, bude začlenená do portfólia svojho tútora. Na rozdiel od svojich premúdrelých spolužiakov, blúdiacich cez nespočetné množstvo firiem, ona bude okamžite dosadená do niekoľkých dozorných rád. Len na čas, na overenie a potvrdenie schopností. Ak preukáže neochvejnú lojálnosť k strane a predovšetkým tútorovi, jej kariéra bude závratne stúpať. Zakrátko sa stane riaditeľkou jednej z mnohých štátnych organizácií. Čo na tom, že ani nevie, čo sa v tej organizácii robí. To ju nemusí zaujímať, to budú mať na starosti iní. Ona bude len na pokyn tútora prijímať a podpisovať faktúry od zástupcov doporučených spriaznených firiem. Ak bude ňou vedená organizácia v strate opäť to nie je jej problém. Ten vyrieši tútor so svojimi straníckymi kolegami na vyššej úrovni. Ak sa vyskytnú problémy treba mlčať, počkať až sa situácia upokojí. Nastúpia nasadení právnici, dostane scenár čo má povedať, ako konať. Ďalšie riešenie je už v kompetencii právnikov a spriaznených súdov. Ona bude len podpisovať pripravené trestné oznámenia.

Za to Vy budete pri náhlení z práce do škôlky na prechode uskakovať pred blikajúcim Porsche Cayenne, z ktorého vám zamáva usmiata šťastnejšia, krásou ale nie múdrosťou obdarená spolužiačka. Zistíte, že múdrosť a charakter je v tejto spoločnosti príťažou. Zostane vám ako útecha účasť a vykrikovanie po námestiach a domáhania sa akejsi spravodlivosti. Nebude vás to však zaťažovať nepretržite, len sporadicky. Tieto vymoženosti takzvanej demokracie sú konané našťastie len občas a v nepravidelných intervaloch.

Je tu ešte jedna možnosť. Zbaliť sa a ísť za prácou do zahraničia. Len nesmiete sa pomýliť. Nie smerom na východ ale na západ. Tak veľa šťastia. Nezabudnite na západ. Ktorým smerom treba ísť vedia aj pologramotní Sýrčania alebo Afgánci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Spojenie nepríjemného a zbytočného

Máme síce neveľmi priekazné testy, ale kompenzujeme to tým, že ich aspoň úplne zle používame.


Už ste čítali?