Zemiaky alebo majster sveta

Autor: Leonard Malacký | 10.2.2019 o 11:23 | Karma článku: 2,12 | Prečítané:  765x

Možno sa Vám zdá, že to spolu akosi nepasuje k sebe. Ale hej, má to hlboký súvis. Čo je lepšie, mať doma plnú pivnicu zemiakov alebo majstra sveta?

Pri svojej práci chodím po firmách zahraničných majiteľov. Stretávam sa s mladými ľuďmi a ľuďmi v strednom veku. Posielam im okrem pracovných mailov aj maily z voľnočasových aktivít po slovenských horách. Stručný popis a zopár foto. Poväčšine sa im to páči a neraz v odpovedi nájdem vetu – „Super, zober aj mňa so sebou.“ „Dobre a zober synov.“ – znie odpoveď. Potom príde jar, čas na aktivity a po pozvaní dostanem odpoveď – „No teraz nemôžeme ísť nikam, lebo sadíme krumple.“ Po čase ďalšia pozvánka a iná odpoveď – „Tento víkend ideme pomáhať bratrancovi. Stavia dom. Synovia musia pomáhať.“ Po ďalšom pozvaní už podráždená odpoveď - „A ty nemáš doma čo robiť, keď celé víkendy tráviš po horách?“ Pritom sú to všetci ľudia finančne zabezpečení, na dobrých pracovných pozíciách. Zažitý životný štýl aj napriek zvyšujúcej životnej úrovni pretrváva. Ani pomyslieť aby sa potomkovia venovali aktivitám, ktoré by ich presadili vo svete je neprijateľná. Ani pomyslieť.

Hodnoty v hlavách pretrvávajú a sú vštepované do myslenia svojich potomkov.

V jednej hladovej doline som sa pred rokmi dozvedel – „Vieš, nám bolo za socializmu dobre, mali sme plnú pivnicu grulí a cibule“.

Peter Sagan mohol bývať v činžiaku v Žiline. Aj on mohol mať plnú pivnici zemiakov a cibule. Možno by ráno s jedným zo susedov zašli na úrad práce. Cestou späť sa mohol zastaviť v pivnici a naplniť igelitku. K obedu si mohol spraviť krupľovú kašu s cibuľou.

Peter Sagan žije v Monte Carle. Tam krumpľovú kašu s cibuľou nejedia. Peter Sagan by mohol kúpiť zemiaky pre celé Slovensko. Kupovať nebude nič. Na Slovensku si zemiaky zabezpečí každý sám. Väčšina si ich kúpi, malá časť dopestuje a je aj veľa takých čo si ich „zaopatria“. Tak sa to robilo a tak sa to bude aj robiť. Peter Sagan celú svoju mladosť na sebe pracoval a teraz len žne výsledky svojho odriekania. On a jeho otec do úspechu vložili svoj celý život.

Rovnako je na tom aj Petra Vlhová a jej otec. Je to určite súkromný tým Vlhovcov. Treba sa len spýtať prečo sú to len jednotlivci? Je to všeobecnou chudobou, lebo väčšina občanov na to nemá aby mohla financovať drahé aktivity svojich detí. Sú nútení si živobytie zabezpečiť prácami vo „voľnom čase“ popri zamestnaní? Alebo je to len pretrvávajúce myslenie, ktoré bráni aby mladá generácia žila inak ako ich otcovia.

Práve príklad Saganovcov a Vlhovcov dokazuje, že to ide. Nie je problém presadiť sa vo svetovej špičke len treba chcieť.   

Preto keď budete nabudúce sadiť krumple alebo budete na múračke poobzerajte sa okolo seba koľko je tam medzi Vami majstrov sveta. Boli by majstrami sveta, len skrátka nemajú na to čas a bráni im v tom myslenie ich rodičov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Prvýkrát ide skutočne o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.


Už ste čítali?