Fekišovce - kultúrne dedičstvo

Autor: Leonard Malacký | 18.1.2019 o 22:29 | (upravené 21.1.2019 o 7:36) Karma článku: 4,03 | Prečítané:  1504x

Kultúrne dedičstvo prenášané generáciami je to čo si musí každý národ chrániť. Je to to, čo robí národ národom, na uchovaní čoho nám všetkým musí záležať.

Vychýrený The New York Times uverejnil zoznam TOP destinácií, ktoré stojí za to navštíviť. Na skvelom 19. mieste sa nachádzajú TATRY. No autori nezabudli ani na Košice ako regionálne hlavné mesto. V stručnom popise je spomenuté, že v celom regióne nájdete nedotknutú ľudovú architektúru, ako aj perfektne zachované gotické a barokové budovy, ktoré čakajú na objektív. Čosi tu chýba. Nie sú to len nedotknutá ľudová architektúra, zachovalé historické pamiatky. Sú to predovšetkým zvyky ľudu, ktorý žije v tomto regióne.

Výborné 19. miesto a to autori článku nevedeli o Fekišovciach. Predstavte si, že by sa im video, ktoré zaplavilo sociálne siete, dostalo včas. Do textu by bolo určite doplnené „nedotknuté zvyky“. Spolu s geografickými názvami ako Jasná, Oravská Lesná, Košice by žiarili Fekišovce. Určite by to nebolo 19. miesto ale výrazne vyššie postavenie. Veď život ľudí v danom regióne je práve to čo návštevníkov láka. Zviditeľnenie v tak renomovanom médiu je základom pre prilákanie turistov. Podnetom aby cestovné kancelárie hľadali na mapách kde vlastne tie Fekišovce sú? Pri zostavovaní týždňového programu by na jeden deň určite zaradili návštevu tejto rázovitej obce. Určite. Spolu s návštevou podaktorého z drevených kostolíkov by to bol nezabudnuteľný zážitok. Veď už teraz na sociálnych sieťach čítame vyjadrenia občanov Fekišoviec - „Chodia sa na nás pozerať ako do ZOO.“ A to chodia len spoluobčania z regiónu.

Čo bude uvedené v prospektoch cestovných kancelárií? Návšteva živého skanzenu obdobia mečiarizmu preklenutého do pretrvávajúceho obdobia ficoizmu. Obrovské lákadlo pre návštevníkov. Kto by tomu odolal?

A kto budú návštevníci, záujemcovia to zažiť na vlastné oči. Budú to ľudia z krajín na západ. V tých krajinách keď príde hosť na obecný úrad je milo privítaný starostkou. Úsmev, pozdravenie, podanie rúk, predstavenie. Starostka sa so vžitou samozrejmosťou spýta "Môžem Vás ponúknuť? Dáte si kávu, minerálku? Akú ste mali cestu? Čo Vás k nám privádza?" Po zistení, že je záujem nakrútiť krátky záznam z jednania obecného zastupiteľstva, starostka povie "To ste ma milo prekvapili, že máte záujem o našu obec, o jej zviditeľnenie. čo môžem pre Vás urobiť, ako Vám môžem pomôcť?" Mám obavu, či nebude treba návštevníkov na správanie pripraviť? Čo myslíte, nebudú šokovaní? Čaká ich tvrdá rázovitosť prostredia.

Uvedomme si jedno. Vychýrená rázovitosť regiónu je ohrozená. Ekonómovia nám sľubujú, že sa to zmení. Vraj po dokončení diaľnice Bratislava – Košice sa budú na východ Slovenska hrnúť zahraničné firmy. Z diaľnice z Bratislavy do Košíc sa stane diaľnica z Košíc do Bratislavy. Rýchliky z Bratislavy budú chodiť v piatok poloprázdne a naopak tie z Košíc preplnené. V Bratislave sa neočakávane vyrieši situácia s parkovaním, bude prebytok voľných bytov, developeri budú stratoví a presunú svoje aktivity na východ. Celý východ Slovenska sa zmení. Do rozkvitnutých bývalých hladových dolín budú chodiť zo švajčiarskych kantónov zbierať rozumy ako na to. Vraňare spočinú v bratskom objatí s Koňarmi. Vedenie BMW bude ľutovať, že investujú v Debrecíne a nie v Košicoch. Na východe budú rásť výrobné haly a výskumné centrá ako huby po daždi. Zo starostky sa stane pri jej organizačných schopnostiach prinajmenšom vedúca jedného z výskumných týmov. Prejde preškoľovacím kurzom, naučia ju ako zapnúť PC, čo je to WORD, EXCEL,... naučia ju po anglicky. Do roboty bude chodiť na motore. Stratí sa rázovitosť, zabudnú na zvyky, obyčaje.

Povedzme si úprimne, chceme to?

Nemajme však strach o dedičstvo v myslení ľudí. Ak by sa aj podarilo dokončiť diaľnicu Bratislava - Košice na východe sa nič nezmení aj keby diaľnica viedla rovno pred obecný úrad vo Fekišovciach. Hladové doliny budú naďalej hladové, vraňare budú nenávidieť koňare a naopak, BMW vôbec nebude ľutovať, že nestavia fabriku pri Košicoch. Starostka nebude chodiť na motore do výskumného centra. Bude naďalej starostkou. Bude naďalej dusiť rozvoj tak ako sa jej to darilo doposiaľ. Tí odvážni poslanci čo zložili mandát a chceli niečo zmeniť a ich opľúva trištvrte obce,asi balia kufre tak ako stovky iných mladých ľudí. Kraj, kde zajtra znamená včera zostane nezmenený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Nech si spravia referendum

Životnosť pravdy momentálne neprekračuje horizont niekoľkých dní.


Už ste čítali?