reklama

Zázračná moc IT-technológií

IT-technológie sa čoraz viac dostávajú do nášho života. V mladosti sme si mysleli, že to budú len nejaké elektronické kalkulačky. Teraz máme v mobiloch aplikácie, ktoré mi zobrazia údaje nielen o mne ale aj o mojich známych.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Mobilné aplikácie mi prezradia kto kde bol, kade presne prešli, aké stúpanie absolvovali, akou rýchlosťou sa pri tom pohybovali, za aký čas prešli jednotlivé kilometre, aký výkon pri tom vydávali a dokonca aký mali tep srdca v jednotlivých okamihoch. Slúži nám to pre radosť, vieme o sebe, kto-čo práve podniká, akým voľnočasovým aktivitám sa venuje.

Je však aj iné využitie IT-technológií oblastiach, ktoré ovplyvňujú politické dianie.

V Istanbule zavraždili saudského novinára. Na prvý pohľad nič mimoriadne v turbolentnom svete blízkeho východu. Zaujímavý však bol priebeh odhaľovania. Správa sa objavila v svetových médiách hneď na druhý deň. Uvádzala, že novinár bol zavraždený na saudskom konzuláte a bol rozštvrtený. Saudská Arábia sa od tohto činu dištancovala, nič o tom nevie. Vzápätí sa do médií dostávali ďalšie podrobnosti o záhadnom prílete 15 Saudov, medzi ktorými bol aj forézny expert. Skupina priletela na dobu činu a krátko po čine sa vrátila do Saudskej Arábie. Náhoda? Zakrátko sa objavila správa, že jeden z členov skupiny zahynul pri dopravnej nehode. Päť náhoda? Skôr to tak býva. Keď sa zistí, že v skupine bol človek, ktorý tam nemal byť. Stal sa slabým článkom týmu. Skôr ako začne vypovedať nutné zvoliť niektoré z možných riešení. Do diania sa zaangažoval aj turecký prezident. S odstupom času prezradil len menšiu časť informácií, ktoré sa už dávno vedeli. Saudovia pod bremenom dôkazov boli donútení postupne priznávať. Vinu začali dávať komandu. Každému je jasné, že takéto akcie nie sú vykonávané z popudu lokálneho veliteľa. Celý svet prstom ukazuje na následníka trónu. S tým si na svetovej konferencii potriasa ruku už len Vladimír Putin. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ak sa zamyslíme, hlavnú úlohu v odhaľovaní hrali IT-technológie. Presne zmapovaný príchod novinára na konzulát, priebeh uškrtenia, rozštvrtenia, oponovanie konzula voči konaniu komanda,... Jasné, usvedčujúce dôkazy a vyšli najavo prakticky okamžite po čine. Keby nebolo IT-technológií nevedelo by sa nič. Objednávatelia by mohli rovnaké praktiky použiť opäť a beztrestne.

Vo Veľkej Mači zavraždili Janka Kuciaka so snúbenicou. Kamerové zábery z obce neodhalili pohyb podozrivých osôb alebo automobilov. Vyšetrovanie ako je tomu zvykom pri kauzách dotýkajúcich sa vládnych strán zaspávalo aj napriek uisťovaniu Daniela Lipšica, že je všetko v poriadku. Pomaly sa zabúdalo. Občania Slovenska sú majstrami v zabúdaní, už generáciami vycvičení. Zabudlo sa na Gorilu, CT-čko, Mečiarové amnestie,... zabudne sa aj na Janka Kuciaka. Žiaduce je, aby sa tak stalo aj teraz. S odstupom času sa ale z ničoho nič objavila zavádzajúca správa a mladíkovi z východu, teraz žijúcom na Ostravsku. Správa mala zrejme aktivovať skutočných podozrivých. Nasledovalo odhalenie, dokonca priznanie jedného účastníka, jeho spolupráca s vyšetrovateľmi. Ako objednávateľka bola označená osoba, ktorá krátko pred činom Jána Kuciaka ani nepoznala, vôbec nevedela kto to je. Naviac nemala ani peniaze aby taký čin financovala. Čo však je dôležité je odhalenie. To sa podarilo podľa správy aj mnou „respektovaného“ média vďaka satelitným záberom. Zábery sú robené s rozlíšením objektov veľkosti mince. Americký veľvyslanec správu dementoval. Dobre teda. Zrejme na stole vyšetrovateľov Europolu sa objavila obálka z nejakej neznámej krajiny. Obálka určite obsahovala veľkoformátové zábery kritických okamihov pohybu páchateľa a komplicov. Určite tam musel byť aj USB-kľúč so záznamom priebehu celej akcie. Už sa nedalo miestnym vyšetrovateľom rozvíjať uspávaciu taktiku. Museli posunúť vyšetrovanie o kus ďalej 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V zásadnom posune vyšetrovania tu opäť zohrali rozhodujúcu úlohu IT-technológie. Aj keď sa táto skutočnosť oficiálne nekomentuje, muselo tomu byť tak. Teraz verejnosť dúfa, že to bude ďalšie odhalenie. Zrejme len dúfa, v hre sú iné „faktory“.

Vo Vietname, zrejme pre Vietnam veľmi dôležitá osoba vypovedala, že sa vrátila domov dobrovoľne. Nič mimoriadne. Väčšina, vlastne všetci sa vraciame domov dobrovoľne. Lenže tento Vietnamec si už nespomenul, ktorou leteckou linkou sa vracal do vlasti. A nastal problém. Nedalo to Nemcom a Tí sa začali angažovať. Zmapovali celý priebeh pohybu dotyčnej osoby. A bol podivuhodný. Nebol to let priamou linkou v biznis triede do Hanoja. Cesta viedla do Prahy. Z Prahy v plechovej dodávke do Bratislavy a rovno na Bôrik. Potom to už bolo prekladanie do luxusnej dodávky, veď treba si cudzinca uctiť. Nasledovala cesta na letisko, slávnostná rozlúčka a odlet do Moskvy. Nastalo okolo toho napätie a dokazovanie. Od vyjadrení najvyšších predstaviteľov ministerstva - „O ničom nevieme“, „Nemci od nás nič nežiadali“, po postupné čiastočné priznávanie a predovšetkým prekrúcanie veľmi podobné konaniu Saudov. Žiadna ústretovosť voči nemeckým partnerom. Len vykrúcanie a opäť vykrúcanie. Nemci majú určite presne zmapovaný pohyb dotyčného Vietnamca. Je pravdepodobné, že aj na stole nemeckých vyšetrovateľov alebo možno dokonca ministra vnútra sa objavila obálka so zábermi z Bôrika, cesty na letisko a samotného letiska. Presne je vidieť, koľko ľudí sa akcie zúčastnilo, kto kde stál a kam bol otočený, čo mohol vidieť a čo nie, kto kde sedel v ktorom aute. Vedia si dať dohromady aj súvislosti s narýchlo naplánovanou vietnamskou delegáciou a skladbou členov delegácie. Vedia aj prečo bola akcia naplánovaná práve cez Slovensko a prečo iný Vietnamec robil poradcu predsedovi vlády. Nemci ak dostanú „informácie“ zo Slovenska k samotnému vyšetrovaniu už ich nepotrebujú. Pre nich majú inú hodnotu. Potrebujú si overiť ako to v skutočnosti na Slovensku chodí. Že sú vždy všetci otočení chrbtom, keď sa dejú „podivuhodné činy“. Svedkovia v kritických okamihoch nikdy nič nevidia aby sa mohlo pred verejnosťou prehlásiť „Skutok sa nestal“. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opäť tu zohrali úlohu IT-technológie. Priznané údaje o pohybe vypožičanej dodávky podľa GPS-signálu, či fotografie z mýtnych brán. O tých ostatných len tušíme. Kamerové zábery z Bôrika alebo letiska sa určite nezachovali...

V Česku boli odhalení, súdení a niektorí aj odsúdení viacerí významní predstavitelia politického života. K najznámejším prípadom patrí kauza Davida Ratha v tom čase hejtmana Stredočeského kraja, Jany Nečasovej (Nagyovej) riaditeľky kabinetu predsedu vlády alebo nie tak starý prípad Miroslava Peltu predsedu Futbalovej asociácie. Rozhodujúcimi boli odposluchy a kamerové zábery. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zázračná moc IT-technológií čoraz viac chráni právo, odhaľuje protiprávne konanie. Len je problém, že spomínané využitie IT-technológií bolo využívané mimo hraníc Slovenska aj keď sa dotýkalo prípadov na Slovensku. Že by naši vyšetrovatelia nevedeli používať IT-technológie? Alebo nie sú vybavení dostatočnou technikou, hoci do IT-technológií štát vynakladá desiatky a možno stovky miliónov EUR ročne? Asi je to tým, že žiadny vyšetrovateľ si nedovolí požiadať súd o povolenie k odposluchu významného politika a ani osoby blízkej z jeho okolia. Každý vyšetrovateľ si je vedomý ak by sa tak stalo v prvom rade sa to dozvie odpočúvaná osoba a následne vyšetrovateľ bude okamžite „kopnutý do gúľ“ ako je to už dávno zavedenou praxou.

Leonard Malacký

Leonard Malacký

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  113x

Vo svete okolo nás je toľko zaujímavých vecí. Stačí len si ich všimnúť a porozmýšlať nad nimi. Svet sa stane krajší. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu