Zážitkový vianočný darček - Cesta do Hlohovca

Autor: Leonard Malacký | 30.12.2018 o 17:33 | Karma článku: 8,77 | Prečítané:  3538x

Vianoce ubehli ako po každé. Máme za sebou rozbaľovanie darčekov. S jedným z mojich darčekov sa musím s Vami podeliť.

Nové časy prinášajú zmeny, ktoré si mnohokrát ani neuvedomujeme. Žijeme v čase konzumu a čoraz ľahšie dostupného všetkého na čo si pomyslíme. Zo všetkých strán sa na nás hrnú zľavy. To čo dnes je novinkou o rok bude o polovicu lacnejšie alebo už nebude mať vôbec hodnotu. Dotýka sa to aj vianočných darčekov. Dostať pod stromček lyže, fotoaparát či čapicu s brmbolcom už nie je vzácnosť. Len sotva zvýšia tep srdca. Hmotné komodity spod vianočných stromčekov vytláčajú zážitkové darčeky. Sú to rôzne darčekové poukážky na zoskok padákom, let paraglajdom, návšteva lezeckej steny alebo adrenalínový klettersteig v Alpách. Tí čo viacej poslúchali dostanú týždňový pobyt v Livigne, plavbu po Karibiku alebo dokonca pobyt na Seychelách.

Môj Ježiško si je tejto zmeny plne vedomý. Ak chce zostať „in“, vie že s čapicou s brmbolcom neobstojí. Tento rok ma prekvapil „Cestou do Hlohovca“. Nie, neodsudzujte môjho Ježiška hneď na začiatku. Nie je totiž Hlohovec ako Hlohovec.

Na druhý sviatok vianočný, na Štefana nórski meteorológovia predpovedali na dobu fotografovania slnko a na zvyšok dňa súvislú oblačnosť. Tak sa aj stalo. „Cesta do Hlohovca“ začala zaplatením parkovného v cene asi dvoch EUR na celý deň. Putovanie mohlo začať. Hneď vedľa parkoviska je vstup do zámockého areálu. Nie je to obyčajný areál ale patrí k tým naj. Vstúpili sme do bývalého sídla rodu Liechtensteinov v Ledniciach. Nezvyklé, ale bol to bonus hneď na začiatku cesty. Okrem zámockého areálu v Ledniciach je to aj zámok vo Valticiach a výnimočné rozsiahle územie, ktoré je zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Putovanie touto kultúrnou neustále zveľaďovanou krajinou nás čaká od zámockého areálu až do Hlohovca.

Už samotný zámocký areál má v zimnom období svoje čaro. Inokedy tieto miesta zaplnené návštevníkmi, teraz  poskytovali pokojnú vianočnú atmosféru. Boli to len dvojice alebo jednotlivci, ktorí si sviatočné chvíle obohatili nenáročnou prechádzkou. Všade sa fotilo a príroda pripravila ozaj neopakovateľné podmienky. Akoby za odmenu slnko podsvecovalo nasúvajúcu mohutnú oblačnosť. Slnečné lúče sfarbovali budovy do nevšedných farieb na pozadí s temnou oblohou.

Súčasťou prehliadky zámockého areálu je putovanie okolo rybníka. Zámocký park má zopár atrakcií, ktoré spríjemňujú a skracujú trasu. Je to akvadukt a vyhľadávaný minaret. Chodník je vedený parkom vysadeným stromami z časti netypickými pre strednú Európu

V celom rozsiahlom Lednicko-valtickom areály je množstvo objektov, ktoré priťahujú návštevníkov. Po krátkej návšteve akvaduktu a minaretu naša „cesta do Hlohovca“ bola nasmerovaná k Jánovmu hradu. Hrad stojí tak trochu bokom. Mal smolu hneď od začiatku. Bol zrúcaninou už v deň dokončenia. Postaviť hrad ako zrúcaninu bolo cieľom jeho staviteľov. Za to sa pri starostlivo udržiavanej zrúcanine stretáva viacero chodníčkov. Podľa počtu návštevníkov v čase našej krátkej prehliadky bolo vidieť, že je s obľubou vyhľadávaný.

„Cesta do Hlohovca“ po krátkom zastavení pri zrúcanine hradu pokračovala chvíľu lesom a potom už len rozsiahlymi lúkami. Začínalo byť jasné, že dnes výprava nedosiahne svoj cieľ. Chlad, nemožnosť si odpočinúť a zregenerovať znamenali nutnosť skrátiť trasu. Po dosiahnutí rybníka to boli len smutné pohľady kamsi do diaľky, kde za ohybom je Hlohovec. Nebolo by to len asi 10 km naviac. Bolo potrebné počítať aj s časom potrebným na návštevu ďalších zaujímavých objektov, ktoré sa nachádzajú okolo rybníka – Apollónov chrám, Tri grácie a Hraničného zámočku.

K rybníku vedie z Ledníc novučičký cyklochodník. Veľmi pekne spravený. Nie je to narýchlo položená vrstva asfaltu. Chodník tvorí jemná tvrdá šotolina tak ako robia v Rakúsku na lesných cestách bez výmoľov a rigoľov. Veľmi príjemne sa po takomto povrchu chodí, určite aj behá. Naviac cyklochodník bol olemovaný kamennými obrubníkmi. Autori nezabudli na osvetlenie. Liechtensteinovia majú zrejme zdatných nasledovníkov.

No nebol to len cyklochodník s rozhľadňou. Pred obcou sa z cyklochodníka stala kúpeľná promenáda s amfiteátrom. Amfiteáter svojou veľkosťou určite nie je pre konanie koncertov svetových hviezd. Pre letné posedenie pri dobrej hudbe alebo divadelníkoch ako stvorený. Určite bude treba prísť pozrieť na niektorú z akcií konaných v letnom období.

Prišiel záver. Hlohovec bol nad naše sily. Bolo to však 3 a pól hodiny non-stop aktívneho pohybu. Niečo cez 16 km. Z toho dosť veľa času zabralo fotenie. Priznám sa, tak podrobne som zámocký areál doteraz neprešiel. Celkom slušný výkon. Milý darček. Ďakujem Ježiško. Vraj keď budem poslúchať bude aj druhý diel. Tak teda idem poslúchať. Ak sa trochu prekonáte a zopár dní budete aj vy poslušní, možno sa na chodníkoch okolo rybníka pri Hlohovci stretneme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Spojenie nepríjemného a zbytočného

Máme síce neveľmi priekazné testy, ale kompenzujeme to tým, že ich aspoň úplne zle používame.


Už ste čítali?