Vrchol, na ktorý sa oplatí vystúpiť

Autor: Leonard Malacký | 23.9.2018 o 13:05 | (upravené 23.9.2018 o 20:27) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  5844x

Vo Vysokých Tatrách sú vrcholy, na ktoré je doslova povinnosť vystúpiť. Patria medzi ne Kriváň a Rysy. Je však vrchol, ktorý je trochu zabudnutý ale krajinársky patrí k najhodnotnejším. 

Vysoké Tatry sú čím ďalej tým viac vyhľadávaným cieľom návštevníkov. Pribúda aj tých, ktorých cieľom sú výstupy na končiare. Tieto trasy boli ešte donedávna doménou skúsených turistov. Teraz na horských chodníkoch stretnete ľudí všetkých vekových kategórií. Od budúcich mamičiek v pokročilom štádiu tehotenstva, oteckov s v popruhoch privinutým drobčekom až po dôchodcov. Aj vybavenie je vo väčšine prípadov na úrovni, ktoré si horský terén zaslúži. Mieša sa poľština s češtinou, nemčinou a maďarčinou. Potešením je pribúdanie anglicky hovoriacich turistov aj na tých najodľahlejších chodníkoch. Vyťažené sú známe centrá so známymi vrcholmi.

Oblasť, ktorá ponúka asi tú najpravejšiu horskú tatranskú atmosféru je okolie pod samotným Gerlachom.

Centrom turistických ciest a aj iných športových aktivít je horský hotel Sliezsky dom. Hotel nanovo postavený k majstrovstvám sveta v roku 1970 bol využívaný predovšetkým horolezcami a vysokohorskými turistami. Teraz po rekonštrukcii je zameraný na odlišnú, náročnejšiu klientelu.

Okrem ubytovaných zastavujú sa tu vyznávači rôznych športových aktivít realizovaných v nádhernom prostredí. Prístupová cesta z Tatranskej Polianky so svojím náročným stúpaním a celkovým prevýšením dobrých 675 m je vyhľadávanou trasou pre cyklistov alebo bežcov. Turisti sem prichádzajú najčastejšie z Tatranskej Polianky alebo zo Starého Smokovca. Obľúbenou a hodnotou trasou je tatranská magistrála. Po nej sa na Sliezky dom dostanete ľahko z Hrebienka alebo náročnejšie z Popradského plesa. Tí zdatní prichádzajú sem kvôli výstupu na najvyšší vrchol Slovenska. Parkovisko nad Tatranskou Poliankou býva v sezóne zaplnené.

Sliezsky dom v roku 1995 navštívil aj pápež Ján Pavol II. Pamiatkou na vzácnu návštevu je kríž, ktorý vysvätil a nachádza sa v blízkosti hotela.

Tradičnou výstupovou trasou pre bežných milovníkov hôr je chodník na vrchol Východnej Vysokej. Východná Vysoká je značeným turistickým chodníkom prístupný vrchol v hlavnom hrebeni, vysoký 2429 m.n.m. Je zasadený v blízkosti najvyšších štítov – Gerlach, Zadný Gerlach výškou presahujúcich 2600 m. Výška susedov  dáva vrcholu majestátnosť.

Najpoctivejší začiatok výstupu je v Tatranskej Polianke. Že býva záujemcov o výstup na Východnú Vysokú alebo Gerlach veľa, svedčí preplnenosť pakovacích miest. Pre tých čo prídu neskôr je v sezóne problém zaparkovať. Platené parkovisko kúsok nad Poliankou býva zaplnené tými čo skoro ráno vychádzajú na výstup na Gerlach.

Prvým cieľom výstupu z Tatranskej Polianky turistickým chodníkom je Sliezsky dom. Vzdialenosť tejto etapy je 4,7 km s prevýšením 675 m. V horskom teréne je skôr veľavravnejšia doba výstupu asi 02:05 hod. Chodník je vedený spočiatku lesom zničeným kalamitou a postupne prechádza tým pravým tatranským. Neustále stúpa, väčšinou po kameňoch. Potešením je keď sa les už otvorí a prejde do kosodreviny. Otvoria sa výhľady na okolité horské hrebene.

Rázcestie Velickej poľane je obľúbeným miestom pre oddych a vychutnávanie si prvých pohľadov na mohutné štíty. Potom už len krátky prechod kosodrevinou a z kosodreviny sa vynorí budova hotela a blízke Velické pleso.

Hotel je neodmysliteľná zástavka na načerpanie novej energie. V lete sú to predovšetkým tekutiny. V chladnom období niečo výdatné na zjedenie a predovšetkým bylinkový čaj na zohriatie. Miestom pre oddych je terasa s výhľadmi. Terasa je  dokonca využívaná aj v zimnom období pri priaznivom počasí. Pre tých, ktorí sa chcú v nepriaznivých podmienkach zohriať je pekne zrekonštruovaný bufet oddelený od hotelovej časti.

Horský hotel Sliezsky dom stojí pri Velickom plese. Pohľad do Velickej doliny s plesom je jedným v Tatrách z tých najcharakteristickejších. Za plesom dolina prechádza vo vysoký skalný prah s vodopádom a miestom zvaným Večný dážď. Chodník tieto partie zvláda serpetínami, tak že si ani neuvedomíte aké prevýšenie prekonávate. Pribúdajúcu výšku sa zistíte najlepšie pri pohľade späť na zmenšujúce sa pleso s hotelom.

Ani si neuvedomíte a vystúpate nad skalný prah na trávnatú časť doliny. Jej názov Kvetnica je veľavravný. V jarnom období sem zavítajú vyznávači kveteny. Len je problém s načasovaním návštevy. Jar sem často prichádza až keď je dolu začiatok leta. Po celý rok je tu možno začuť svišťov a uvidieť pasúcich sa kamzíkov. Chodník v tejto časti doliny je nenáročný a umožňuje vnímať mohutnosť štítov po oboch stranách. Hneď na začiatku Kvetnice sa zo značkovaného chodníka odpája chodníček smerujúci pod bralnatý hrebeň Gerlachu. Najprv nenáročne prechádza trávnatým svahom. Samotný výstup začína známou Velickou próbou, kde sa adepti na pokorenie Gerlachu „oprobujú“ či na to majú, či sú hodní výstupu.

Štíty bočného hrebeňa spadajúceho z Bradavice dotvárajú spolu s hrebeňom Gerlachu pravú vysokohorskú atmosféru. Akoby sa nedali zahanbiť mohutnejším hrebeňom oproti. Výšku vynahrádzajú svojou rozoklanosťou. Priliehavé názvy ako Granátové či Opálové veže plne vystihujú ich na prvý pohľad nezdolateľné tvary.

Turistický chodník vystúpa nad na prvý pohľad nevýrazný prah. Pod bralami Gerlachu je tu schované Dlhé pleso. Pleso je dôvodom na krátku zastávku s prvým pohľadom na záver doliny. Chlad odľahlého miesta však po väčšine roka nedovolí dlhšie zotrvanie. Treba sa vydýchať, urobiť zopár záberov a pokračovať chodníkom vedúcim vo svahu popri plese.

Za plesom sa záver doliny roztvorí. Chodník vystúpa v suťoviskovom teréne k sedlu. Aby to nebolo len tak jednoduché posledná časť výstupu na Poľský hrebeň je zaistená reťazami. Zaistená časť zvyšuje hodnotu výstupu.

Dosiahnutím Poľského hrebeňa sa z návštevníkov vytráca únava. V okamihu sa otvára výhľad na štíty, hrebene a doliny v severnej časti Vysokých Tatier. Je dôvod tu zotrvať a načerpať síl na ďalšiu cestu.

Zo Sliezskeho domu je to sem 3,3 km a približne za 2:00 hod pri prevýšení 530 m. Turistický chodník pokračuje prudkým klesaním do Zamrznutého kotla s plesom a ďalej dlho do Bielovodskej doliny. S obľubou je používaná cestička zo Zamrznutého kotla cez sedlo Prielom do Veľkej studenej doliny so Zbojníckou chatou. Nároční turisti radi absolvujú „Martinku“ obľúbenú cestu na Gerlach. Hodnotná Martinova cesta na Gerlach je vyhľadávaná tými, ktorým nestačí výstup Velickou či Batizovskou próbou. Nutné na tomto mieste dodať, že výstupy na Gerlach sú neorganizovaným turistom povolené len v doprovode horského vodcu.

Výstupová trasa zo Sliezskeho domu na Poľský hrebeň je každoročne súčasťou trasy Memoriálu Jozefa Psotku. Vysokohorský trail je venovaný pamiatke tých, ktorý v Himalájach zanechali výraznú stopu. Samotnému Jozefovi Psotkovi, ktorý sa nevrátil po úspešnom zdolaní Mount Everestu. Rovnako aj štvorici Dušanovi Becíkovi, Petrovi Božikovi, Jaroslavovi Jaškovi a Jozefovi Justovi, ktorá výnimočným výstupom alpským štýlom zdolala náročnú Boningtonovu cestu v stene Mount Everestu. Jozef Just zavŕšil výstupovú trasu zdolaním vrcholu. V extrémnych podmienkach počasia sa štvorica nevrátila do Južného sedla. 13. októbra sa koná už 34. ročník tohto významného podujatia. Dĺžka trate 36 km s prevýšením 2080 m. Limit účastníkov 200.

Na Poľskom hrebeni začína posledná etapa výstupu na Východnú Vysokú. Vzdialenosť je len klamlivých 700 m pri prevýšení 229 m a čase asi 45 minút.  Približne polovica trasy vedie technicky náročnejším skalnatým terénom. Je nevyhnutnosťou sa dotýkať skál, čo však umocňuje hodnotu výstupu. V druhej polovici sa terén otvorí a chodník vedie po suťoviskovom teréne. Je nevyhnutné mať dobrú obuv s vibramovou podrážkou, ktoré zaručujú vyššiu istotu krokov.

Samotný vrchol sa objaví akoby neočakávane. Nájde sa tu miesto pre viac návštevníkov. Na vrchole sa otvoria výhľady smerom do Veľkej studenej doliny a na štíty v pozadí. Dominantnými sú Ľadové štíty a Lomnický štít. Všetko s výškou nad 2600 m.n.m. Napravo kulisu uzatvára krásavec Prostredný hrot. Záver a vrchná časť Veľkej studenej doliny je ako na dlani. Vidieť chodníky vedúce k Zbojníckej chate. Terén v doline sa zdá ako by bol vedený po rovine. Skutočnosť je však iná. Pohľady na sever odkrývajú doliny až po známu Orliu Perć. Na západ je to hlavný hrebeň Vysokých Tatier s Vysokou a Rysmi. Z tohto miesta je pekne vidieť akoby na dosah celý hrebeň Gerlachu.

Na vrchol je vhodné prísť v čase mimo exponovanú dennú dobu. Je lepšie prísť neskôr, kedy počet návštevníkov na vrchole je menší.

Zostup z vrcholu na Poľský hrebeň je náročnejší ako výstup. Treba mať istotu v kroku a hľadať tú najľahšiu trasu. Na Poľskom hrebeni len krátky oddych, zdolanie reťazí a zostup. Vychutnávanie si krás doliny. Poslednou rozlúčkou z Velickou dolinou je zostup serpentínami popod Večný dážď k Velickému plesu. Potom už zregenerovanie na Sliezskom dome pri polievke, guláši a neodmysliteľnom bylinkovom čaji. Pre zostup v podvečerných hodinách je volená asfaltka. O niečo dlhšia trasa ale v rýchlejšom tempe a hlavne bez náročného skákania z kameňa na kameň. Aj na asfaltke je živo. Sú to minibusy zabezpečujúce vyvážanie objednaných klientov, občas auto návštevníkov hotela. Asfaltka však patrí predovšetkým cyklistom, bežcom a zostupujúcim turistom. Na parkovisku nad Tatranskou Poliankou podvečer prebieha výmena. Odchádzajú tí čo úspešne zdolali Gerlach a prichádzajú čakatelia na výstup. Časť z nich prespáva vo svojich automobiloch.

Kedy je najlepšie vybrať sa na Východnú Vysokú? Bolo to minulý týždeň. Jeseň prináša stabilné počasie. Minulý týždeň bolo príjemne teplo. Malo to negatívny vplyv na viditeľnosť k vzdialeným pohoriam. Výborná viditeľnosť je pri nízkych teplotách a inverziách. Vtedy sa aj tie ďaleké pohoria zdajú byť blízko. Len vo Vysokých Tatrách platí sezónna uzávera turistických chodníkov. Tá začína 1. novembra. Tak zostáva veriť, že október prinesie babie leto a s ním ešte zopár vydarených výletov a medzi nimi aj návštevu Východnej Vysokej.  

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?