Kto je kto - česáči jabloní

Autor: Leonard Malacký | 22.9.2018 o 14:36 | Karma článku: 2,03 | Prečítané:  636x

Žijeme vo svete, kde sú zotierané doteraz platné hodnoty. Ľavicoví sú v skutočnosti pravicoví, na miestach, kde majú sedieť múdri, sedia hlupáci. Málokomu to vadí. Prečo asi? Vieme vlastne kto je kto? 

Máme známych, máme kolegov, máme susedov, máme rodinných príslušníkov. Vieme podľa správania a konania týchto ľudí rozlíšiť kto v skutočnosti sú? Čudujeme sa v akom štáte žijeme, chceme to zmeniť neviem ako. Ale tu niekde sú korene prečo je tomu tak. Vieme sa zamyslieť nad konaním ľudí, ktorých stretáme, žijeme vedľa nich, vidíme ich na obrazovkách, sledujeme v médiách? Kto si netrúfa radšej nech tento článok nečíta.

Krajina severného Talianska. Dlhé údolie niekoľko desiatok kilometrov a po oboch stranách svahy plné jabloní. Kade oko dohliadne samé jablone. Po ceste mierne stúpajúcej vo svahoch údolia sa driape ošumelý autobus akoby ani nepatril do tohto sveta. Aby to nemal také jednoduché ťahá príves naložený bicyklami. Šofér s obavou sleduje svojho tátoša, vie ako na tom je. Hľadá miesto, kde by mu doprial odpočinok. Za zákrutou sa objavuje mestečko a pred ním spása – benzínová pumpa. Autobus s turistami zastavuje na malej benzínovej pumpe bokom aby nikomu nezavadzal. Dvere autobusu sa otvárajú. Vychádzajú z nich usedení cestovatelia. Najprv dvojica, ďalší jednotlivci potom snáď dve tretiny účastníkov zájazdu prebiehajú cez cestu, preskakujú zvodidlá a stávajú sa z nich česáči jabloní. Niektorí s cieľom zobrať si zopár jabĺk, ďalší na rýchlo berú igelitky a dokonca sa našiel chytrák, ktorý vysypal obsah batohu na sedadlo autobusu. Obsluha čerpacej stanice, mladík, ktorý určite nemá ani maturitu, sa s úsmevom rozlúčil s jediným klientom. Krátkym pohľadom kontroluje stav v areáli čerpacej stanice. Zrak sa mu zastaví na autobuse a česáčoch. Zarazí, na chvíľu zmeravie a rozhorčený sa ponáhľa k šoférovi autobusu. Ten z prívalu slov vyrozumie jediné – carabinieri. Narýchlo štartuje motor autobusu a trúbením odtrháva česáčov od ich usilovne práce. Za pár okamihov autobus mizne v diaľke.

Ak ste pozorne čítali týchto zopár riadkov a zamysleli ste sa nad konaním jednotlivých účastníkov nebude pre Vás ťažké odpovedať na otázku :

  Z ktorej krajiny sú turisti, ktorí sa na pár okamihov stali česáčmi jabĺk?

 • Sú to obyvatelia jednej z osád kdesi ďaleko v odľahlej stepi Somálska. Jedného dňa sa uprostred osady objavil kontajner a z kontajnera biela žena rozdávala bicykle. Každému kto sa postavil do radu. Nikdy pred tým nevideli bielu ženu, nikdy pred tým nestáli v rade. Každý z obdarovaných sa zrazu cítil nesmierne bohatý. No zakrátko sa predsa ukázalo, že všetky bicykle patria náčelníkovi. Ten ich však prenajímal za kozičku alebo ovečku. Chceli spoznať svet, z ktorého im poslali bicykle. Žijú v krajine, kde ovocné stromy nikomu nepatria. Keď na potulkách polostepou natrafia na strom plný ovocia natrhajú si koľko im chutí.
 • Sú to dánsky dôchodcovia. Už ich nebavilo neustále bicyklovať sa medzi dunami pobrežia Severného mora. Po rokoch práce ich dôchodkové zabezpečenie im umožňuje  aktívne trávenie času turistikou či na horských bicykloch v rôznych častiach Európy. Aktívnu turistiku striedajú so spoznávaním pamätihodností, kulinárstva a návštevou známych vinárskych oblastí. Teraz sa vybrali stráviť týždeň aktívnym pohybom v horách severného Talianska. No ich skutočným cieľom je natrhať si priamo zo stromu zopár jabĺk, ktoré doteraz vyberali z kartónov v supermarketoch. Prekonali zábrany, ktoré boli generáciami do nich vštepované, vážiť si majetok blížneho a naplnili si svoj sen.
 • Sú to turisti z krajiny ležiacej niekde v strednej Európe. Tí starší z cestovateľov vyrastali v ére socializmu. Tí mladší zdedili návyky a správanie po rodičoch. V ich hlavách je uložené správanie z čias, keď platilo heslo – „Kto nekradne, okráda vlastnú rodinu“. Veľa krát nie sú schopní rozlíšiť kedy sa vlastne kradne a kedy sa len berie. Keď to nikto nevidí a je to spoločný majetok tak sa len berie. Keď pri tom niekoho pristihnú tak sa kradne. Ale aj to sa dá „ovplyvniť“.
 • Svoje, verím že správne odpovede posielajte mailom na adresu redakcie. Po obdržaní budú maily okamžite vymazané. No vyhráva každý, komu sa podarilo dočítať do konca a porozmýšlať KTO JE KTO.

  Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
  Pridaj k obľúbeným

  Hlavné správy

  DOMOV

  Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

  Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

  Stĺpček šéfredaktorky

  Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

  Fico nie je jediným problémom voľby.

  DOMOV

  Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

  Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


  Už ste čítali?